Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Wygnanowicach
Proboszcz:
Ks. Jacek Zaręba (od 2016 r.)
Data erygowania:
1946
Kancelaria:
Czynna po Mszach Świętych
Odpusty:
Świętego Antoniego Padewskiego – I niedziela po 13.06
Narodzenia Najświętszej Maryi Panny – 08.09
Dane adresowe:
Wygnanowice 40
21-065 Rybczewice
Kontakt:
(81) 585 48 13
Strony www:
Miejscowości:
Bojanica, Choiny, Felin, Gardzienice I, Majdan Policki, Stefanówka, Stryjno I, Stryjno II, Stryjno kol., Wola Gardzienicka, Wygnanowice kol., Wygnanowice w., Żegotów
Wspólnoty parafialne:
Żywy Różaniec, Oaza Światło – Życie, Domowy Kościół, Liturgiczna Służba Ołtarza
Historia parafii:
Początki powstania parafii zostały zapisane w kronice parafialnej. To historyczne wydarzenie zapisane przez nowego księdza opatrzone zostało tytułem: „Utworzenie nowej parafii we wsi Wygnanowice”. W kronice tej ksiądz stwierdził, że utworzenie parafii nastąpiło na skutek usilnych próśb części mieszkańców parafii Piaski i Częstoborowice. Wtedy to ks. dr Piotr Stopniak, Wikariusz Sede Vacante, pismem z dnia 9 marca 1946 r. nr 1356 na podstawie specjalnych pełnomocnictw otrzymanych z kancelarii Prymasa Polski w Poznaniu, utworzył nową parafię we wsi Wygnanowice, wysyłając tam ks. Antoniego Chodorowskiego z prawami i obowiązkami proboszcza.
Na założenie nowej parafii Rzym — kat. w Wygnanowicach dnia 26.XI. 1945 r. Urząd Ziemski w Krasnymstawie przekazał komitetowi budowy kościoła ośrodek podworski w Wygnanowicach wraz z budynkami o powierzchni około 5,80 ha.
Po 8 dniach od utworzenia parafii 17 marca 1946 r. dziekan dekanatu piaseckiego ks. Stanisław Batorski z Fajsławic po odebraniu prawem przypisanej przysięgi, wprowadził nowego proboszcza ks. Antoniego Chodorowskiego do objęcia obowiązków w nowo utworzonej parafii. Od tego czasu ks. proboszcz otrzymał prawa i obowiązki do organizowania nowej parafii.
Pierwsze rekolekcje odbyły się 27 — 29 marca 1946 r. Przeprowadzili je Ojcowie ze Zgromadzenia Misjonarzy z-Wilna, którzy czasowo przebywali w Lublinie.
Z radością wspomina ks. proboszcz datę 17 października 1946 r., kiedy to obecny już nowy ordynariusz lubelski bp_Stefan Wyszyński, przychylając się do wielu próśb tutejszej ludności utworzył ostatecznie parafię w Wygnanowicach i_określił jej granice. Dokument ten dla parafii był bardzo ważny, ponieważ dotyczył nie tylko kanonicznego utworzenia parafii i wyznaczenia granic, ale również zawierał kanoniczne utworzenie beneficjum nowej parafii. Urzędowe pismo zostało podpisane przez biskupa lubelskiego Stefana Wyszyńskiego i kanclerza Kurii Lubelskiej ks. Wojciecha Olecha dnia 17.X.1946 r. nr 4692. Oryginał powyższego aktu erekcyjnego znajduje się w zbiorach archiwalnych parafii Wygnanowice, a jego odpis umieszczony jest w kronice parafialnej.
Kolejnym ważnym etapem powstawania parafii, było poświęcenie nowego kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Uroczystość ta odbyła się 24.X.1948 r. Ceremonii tej dokonał dziekan piasecki ks. Stanisław Batorski proboszcz z Fajsławic.
Po ośmiu latach przyszedł najważniejszy dzień w życiu parafii, konsekracja kościoła, czyli dzień jego oddania na wyłączną własność Bogu, by ten Dom Boży, był nie tylko miejscem modlitwy dla wspólnoty parafialnej, ale także miejscem sprawowania kultu. Konsekratorem tego kościoła był ks. Piotr Kałwa ordynariusz Lubelski, aktu tego dokonał „w dniu 9 czerwca w środę przed Trójcą Przenajświętszą 1954 r.”
Konsekrację miejscowego kościoła poprzedziły rekolekcje wielkopostne w parafii, które przeprowadzili ojcowie kapucyni. Odbyły się w dniach 14 — 17 marca 1954 r. Były bardzo ważne dla parafii. Udział w tych rekolekcjach był bardzo liczny.
Kościół:
Wybudowany w latach 1947-1948 według projektu architekta Tadeusza Witkowskiego, murowany. Na kościół częściowo wykorzystano dawny budynek podworski. Wybudowali go sami parafianie, a konsekrował 9 czerwca 1964 roku bp Piotr Kałwa. W 1971 r. wymieniono fundamenty pod bocznymi ścianami i przeprowadzono zewnętrzną renowację. W 1982 r. w całym kościele ułożona została posadzka. Kolejne remonty miały miejsce w 1987 i 1993 r. Kościół jest 3-nawowy, neoklasycystyczny, przy prezbiterium zakrystia, na frontonie dwie duże, kwadratowe wieże, a_nad nawą mała wieżyczka na sygnaturkę. Sufit kościoła, oprócz prezbiterium i chóru, wykonano z drzewa malowanego na olejno. Ołtarz główny murowany, nastawa drewniana. W ołtarzu trzy obrazy: Matki Boskiej Częstochowskiej, Matki Boskiej Siewnej i Chrystusa na krzyżu (mal. Jerzy Krasucki ze Stryjna, po 1950 r.) W_ołtarzach bocznych, wykonanych przez Antoniego Skorka ze Stryjny w 1955 roku - w prawym obraz Matki Bożej, w_lewym - św. Antoniego (mal. obydwa J. Krasucki w 1956 r.) Wszystkie ołtarze zostały poddane renowacji w latach 1997-98. Ławki wykonał Franciszek Chrześcijanek z Gardzienic w 1950 roku, konfesjonały - A. Skorek ze Stryjny w_1956 roku. Na chórze muzycznym 10-głosowe organy, firmy Pulsza - Majszczyk i Kruszewski z Warszawy w 1956 r., remontowane w 1973 r. Na wieżach kościelnych dwa spiżowe dzwony, firmy Felczyńskiego z Przemyśla z 1974 r., poświęcone przez bpa B. Pylaka. Kapliczki przydrożne: w Gardzienicach I - murowana przed II wojną światową; w_Żegotowie - murowana w 1956 roku; w Stryjnie II - murowana z kamienia; w Wygnanowicach - murowana z_kamienia z_figurą Matki Bożej, ufundowaną przez właściciela majątku Milowicza w roku 1936.
;